Trišalis bendradarbiavimas vardan saugumo keliuose

Šį pavasarį Vilniaus Gedimino Technikos Universitetas (VGTU), Lietuvos automobilių sporto federacija (LASF) ir įmonė „Silberauto“ pasitiko naujais darbais: kovo pirmąją LASF prezidentas Romas Austinskas ir „Mercedes Benz“ ženklą atstovaujančios įmonės valdybos narys bei plėtros ir aptarnavimo skyriaus vadovas Linas Trakšelis parašais užtvirtino bendradarbiavimą su universitetu, kurį atstovavo rektorius prof. dr. Alfonsas Daniūnas. Tiesa, sutartis tarp „Silberauto“ ir VGTU nėra pirmoji: įmonė universiteto veiklą ir atliekamus tyrimus remia jau ne pirmus metus. Tuo tarpu, bendradarbiavimo sutartis tarp LASF ir VGTU buvo pasirašyta pirmąjį kartą ir tikimasi, kad tai bus graži bendrų projektų įgyvendinimo pradžia.

Sutarčių pasirašymas tapo įžanga į išsamų ir aktualų visiems seminarą tema „Saugumas gatvėje ir lenktynių trasoje“. Jame dalyvavo tiek sutartį pasirašiusios šalys, tiek LASF atstovai bei VGTU akademinė bendruomenė ir jos studentai.

Liūdna žuvusiųjų keliuose statistika

Po sutarties pasirašymo vykusio seminaro metu, pranešimą apie eismo saugumą Lietuvoje skaitė VGTU Automobilių inžinerijos katedros dėstytojas doc. dr. Vidas Žuraulis. Liūdna statistika apie žuvusius žmones keliuose ir faktas, kad per dvidešimtmetį mirčių priežastis Lietuvoje nepasikeitė, tapo atspirtimi, nulėmusia naujų universiteto veiklos krypčių atsiradimą. Pranešėjo teigimu, per dvidešimtmetį eismo įvykių kiekio ir avaringumo didėjimas pastūmėjo šiuos faktorius iš devintosios vietos į trečiąją bendroje mirčių „priežasčių skalėje“: mirtis keliuose lenkia tik mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų bei depresijos. Pagal žuvusiųjų keliuose skaičių, skaičiuojant milijonui gyventojų, Lietuva rikiuojasi šalia Lenkijos ir Slovėnijos, tačiau vertinant kiek gyventojų valstybėje –  tai ganėtinai didelis procentas.  Kaip vieną dominuojančių mirčių priežastį, doc. Dr. V.Žuraulis nurodė „susidūrimą ir užvažiavimą ant pėsčiojo“, kuomet įprastai kaltė tenka vairuotojui, o pėstysis – išteisinamas. Universiteto atstovo teigimu, esminės kryptys, prie kurių gali prisidėti universitetas – užterštumo mažinimas, technikos tobulinimas, automobilių dinamika ir saugumo užtikrinimas, dirbant ne vien tik su kelio danga, bet ir gilinantis į technikos sąveiką su keliu ir eismo elementais.

DSC_4300

Naujoji studijų programa ir tyrimai

Tuo pačiu VGTU pristatė ir naują studijų programą, tiesiogiai galinčią paveikti tiek judančius keliuose, tiek sportuojančius trasose. Tai – kitokį universiteto inžinerijos integracijos būdą atspindinti „Transporto saugaus eismo inžinerijos“ programa. Rimtą pasiruošimą tokios programos adaptacijai atskleidė ir ilgas universiteto nudirbtų darbų sąrašas, atliktos analizės ir tyrimai. Šios programos motyvu tapo tiek Europos Sąjungos ambicijos saugumo klausimu, tiek Lietuvos valstybės padėtis eismo saugumo užtikrinimo žemėlapyje. Naujoje studijų programoje siekiama sujungti analizę, teoriją ir praktiką, siekiant ne tik tiesioginės įtakos eismo saugumui, bet ir strategijos tęstinumo.

Turimos teorijos ir praktikos universitete tikrai daug: transporto inžinerijos katedros laboratorijose atliekami tyrimai gali būti naudingi ne tik moksliniu požiūriu, bet ir verslui, tokiam kaip automobilių ir jų elementų gamintojams (kam pritarė ir „Silberauto“ atstovai). Tarp doc. dr. V.Žuraulio pristatytų universitete atliekamų tyrimų – tokie, kaip automobilio stabilumo ir valdymo kokybės bei komforto analizės, ar padangų dėvėjimasis esant skirtingomis sąlygomis ir darbo rėžimais bei kita. Įdomu tai, kad visa tai atliekama ne tik braižant ant lapo, o dirbant tikras sąlygas imituojančiose laboratorijose, kuriant prietaisus ir tinkamus tyrimams įrengimus. Dar viena universiteto darbo krypčių – automobilių su vairu dešinėje adaptavimas mūsų keliams ar net autonominio (patį save vairuojančio automobilio) valdymo mechanizmo sukūrimas, o tai aktualu ne tik Lietuvai.

Šalia technikos analizės, universitetas užsiima ir vairuotojų psichofiziologinių savybių tyrimais ir jų pokyčių analizėmis, pavyzdžiui, dienos meto ar oro sąlygų bei metų laikų įtakomis valdančiam automobilį bei jo vairavimo kokybei. Atlikdami simuliacijas ir vertindami vairuotojų adaptacijos greitį, kaupdami patirtį ir atlikdami nuolatinius tyrimus, universiteto studentai prisideda ir prie avarijų analizių ir priežasčių ieškojimo. Seminaro metu pristatant ne tik statistiką, jau nudirbtus darbus bet ir galimas saugumo užtikrinimo priemones ateityje, prabilta ir apie būsimą naują techniką: UAB „Silberauto“ investicijų dėka universitetas kuria ketvirčio automobilio tyrimų stendą analizuojantį technikos  – važiuoklės elementų ir  padangos – sąveiką su kelio danga bei įtaką technikos dėvėjimosi spartai.

DSC_4179

VGTU ir LASF pradėjo pirmuosius tyrimus

Šalia ilgo darbų sąrašo, universitetas pristatė ir įdirbį automobilių sporte. Čia saugumo užtikrinimui ir įgyvendinimui erdvės – tikrai daug, o viena aktualiausių paskutiniu metu analizuotų temų – tinkamų saugos diržų pasirinkimas ir homologacijos svarba: kuo pigesnis padirbtų diržų variantas yra blogiau už patvirtintus tarptautinės automobilių federacijos (FIA).  VGTU tikrino skirtingas „jėgas“, kurias šis saugos elementas gali atlaikyti, vertino metalą, naudojamą susegimams ir pačią jo kokybę.

Toliau apie saugumą automobilių sporte ir jo užtikrinimo priemones pasakojo LASF tarybos narys dr. Mindaugas Melaika, pradžiai trumpai seminaro dalyvius supažindinęs su trumpa automobilių sporto istorija, automobilių sporto federacijos funkcijomis bei kas per institucija yra tarptautinė automobilių sporto federacija.

Dr. Mindaugas Melaika: „automobilių sportas – ne tik varžybos“

Kalbėdamas apie automobilių sportą Lietuvoje ir užsienyje, M.Melaika nepamiršo paminėti ir esminių saugumo problemų, su kuriomis susiduria ne vienas organizatorius ar dalyvis: trasų atitvarų, saugos lankų, šalmų ir kaklo įtvarų atsparumas ir kita.  Jam vėliau antrino ir seminare kalbėjęs sportininkas ir Vaidotui Žalai „Dakaro“ ralio maratone šturmanavęs Saulius Jurgelėnas. Tuo pačiu M.Melaika pristatė ir priemones, kurių pagalba siekiama saugumo problemas spręsti: tiksliniai darbai ir seminarai, pagalba jaunimui, mokymas saugaus eismo ir FIA programų integravimas Lietuvoje.

Pranešime LASF atstovas pateikė daug skirtingų elementų, iš ko susideda pats automobilių sportas: nuo reglamentų kūrimo iki saugumo elementų: reikalavimų technikai, aprangai, sėdėsenai ar netgi fiziniam pasiruošimui, reikalavimus trasoms, bei jų sertifikavimo sistemą. M.Melaika išdėstė ir kiek daug FIA prisideda prie tyrimų ir saugumo užtikrinimo pasaulyje bei Lietuvai kol kas naujas veiklas, kaip kad saugumo keliuose didinimo ar antidopingo kampanijos. Kol visiems ganėtinai įprasta dopingą sieti su olimpinėmis sporto šakomis, LASF, prisidėdama prie FIA iniciatyvų, jau kovo 7 dieną organizuoja seminarą Kaune: būtent jame ir bus kalbama ne tik apie dopingo, bet ir medikamentų įtakas automobilių sporto dalyviams. Galiausiai, niekas negalėjo ginčytis, kad automobilių sportas – toli gražu ne tik varžybos, bet kompleksinės struktūros pavyzdys, kurio patirtį galima adaptuoti saugumui keliuose užtikrinti.

DSC_4334

Saulius Jurgelėnas: „Jeigu nori kažką padaryti šiandien, pamiršk, kas buvo vakar“.

Keletą niuansų apie saugumą automobilių sporte, jo svarbą, pasiruošimą ir nuolatinį tobulėjimą papasakojo ir šiais metais kartu su Vaidotu Žala „Dakaro“ ralyje dalyvavęs Saulius Jurgelėnas. Iki to jis ne kartą dalyvavo bekelės varžybose ar ralio maratonuose dykumose: 2009 metais startavęs sportininkas, patyręs ne vieną nugaros traumą ir stuburo slankstelių pažeidimą, apie saugumą varžybose papasakojo žvelgdamas per savo prizmę.  Pasidalinęs pastebėjimais apie saugumo technologijas ir ganėtinai sudėtingą jų integraciją į automobilių sportą, profesionalus lenktynininkas noriai dalijosi prisiminimais apie karjeros pradžią ir avarijas, kurias jam pačiam teko išgyventi. Karjerą pradėjęs su Benediktu Vanagu, S.Jurgelėnas dėstė apie sunkiuoju būdu išmoktas saugumo pamokas ir patirtas stuburo traumas, privertusias kitaip vertinti tiek tinkamų sportinio automobilio saugos elementų naudojimą, tiek tinkamą sėdėseną ar kodėl vieni saugumą užtikrinantys elementai, kaip kad pakojis turi būti naudojami, ir kodėl kartais „nepatogu“ yra visai nesvarbu kai tai yra „saugu“.

Sportininkas papasakojo apie nuolatinį tobulėjimą ir augimą visose srityse, kodėl svarbu mokytis iš savo ir kitų patyrimų. Nuotykiais iš „Dakaro“ besidalindamas S.Jurgelėnas pasakojo ir apie žiūrovus, stovinčius prie pat trasų, ir gražiam kadrui siekiančius pozuoti sportininkus, kurių pastangos „parodyti visas automobilio geometrijas“ kamerai neretai baigiasi avarija ir svarbių minučių praradimu „Dakaro“ ralyje. Atsakinėdamas į seminaro besiklausiančiųjų klausimus, „Dakaro“ dalyvis nepamiršo paminėti ir, jo nuomone, vienos pagrindinių pamokų, išmoktų ralyje: „Jau ne kartą įsitikinau, kad jeigu nori kažką padaryti šiandien, pamiršk viską, ką nuveikei vakar – kiekvieną rytą Dakaras prasideda iš naujo“.

Vertindamas studentų įtaką technikai ir suprasdamas svarbą, sportininkas dalinosi ir mintimis apie Lietuvoje specialiai kurtą „Dakarui“ Dariaus Biesevičiaus automobilį „Bitę“, mintimis apie elektromobilius, technologijų tobulėjimą bei siekiamybes, FIA homologacijų svarbą, skirtingų sėdynių gamintojų produktų komfortą ir saugos rėmų konstrukciją bei gyvenimiškas situacijas, kuomet pakeistas prakirstas ratas, įmestas į automobilį, gali baigtis gaisru, per kelias minutes praryjančiu 400 000 eurų vertės automobilį.

DSC_4420

„Mercedes Benz“ prioritetas – saugumas

Įmonės „Silberauto“ atstovas marketingo vadovas Saulius Gražys, pasakodamas apie „Mercedes Benz“ prekinį ženklą ir gamintojo veiklos kryptis, prabilo apie esminius prioritetus ir saugumo svarbą bei pristatė naujas technologijas ir sistemas, padedančias vairuotojui ne tik jaustis komfortabiliau, bet ir saugiau – tai „Drive Assist“ sistemos atsiradimas. Vienas jos elementų – „Attention Assist“ – veikiantis važiuojant nuo 60 iki 200 km/h greičiu, jutiklių pagalba stebintis vairuotojo elgesį ir kuriantis jo charakteristikos profilį. Remiantis juo, esant kažkokiems pastebimiems nukrypimams, automobilis gali pasiūlyti vairuotojui atsipūsti ar išgerti kavos – vien tam, kad kelionės tikslas būtų pasiektas saugiai. Kitas pristatytas elementas – „Active Break Assist“, saugantis ir vairuotoją, ir aplinkos elementus, galintis pats sustabdyti automobilį be vairuotojo įsikišimo, esant avarinei situacijai. „Evasive Steering Assist“ – sistema, sustiprinanti vairuotojo pradėtą manevrą, skirtą apvažiuoti kliūtį ar pėstįjį ir padedanti sėkmingai grįžti į savo trajektoriją, tuo pačiu apvažiuojant kliūtį, sauganti nuo slydimo šonu.

Dar vienas itin aktualus saugumo užtikrinimo elementas – „Active Blind Spot Assist“: nematomos („aklosios“) zonos eliminavimas, kuomet vairuotojas apie kelio elementą ar kitą automobilį informuojamas tiek garsinės  sistemos pagalba, tiek vizualiai.

Be šių – pristatytos ir kitos naujovės, kaip kad „Distance Pilot DISTRONIC“, reguliuojantis tiek automobilio greitį, tiek atstumą iki automobilio, tiek nuskaitantis ženklus ir įspėjantis nusukus ne ten, kur galima. Kaip teigė įmonės atstovas S.Gražys, ši sistema itin patogi stovint kamštyje.  „Pre-safe Impulse Side“ sistema – prisipučianti oro kamera, apsauganti vairuotoją nuo smūgio šoninio susidūrimo atveju bei „Rear-end Pre-Safe“ sistema, inicijuojama daviklių ir jutiklių bei radarų, fiksuojančių elementus aplink automobilį. Ši sistema pradžiai informuoja ne tik vairuotoją, bet ir važiuojantį iš paskos, o jei susidūrimo nėra galimybės išvengti -blokuoja ratus ir stipriau saugos diržais prispaudžia vairuotoją. Tuo pačiu, seminaro dalyviai ir visi kiti norintys galėjo gyvai išmėginti „Active Parking system“: automatinę automobilio parkingo sistemą.

Be eksponuojamų skirtingos klasės „Mercedes Benz“ automobilių, seminaro dalyviai galėjo iš arti apžiūrėti ir susipažinti su Antano Juknevičiaus „Dakaro“ ralio automobiliu bei studentų pritaikyta technikos analizės sistema ir mechanizmu, matuojančiu technikos darbą važiuojant. Nors oro sąlygos ir buvo ganėtinai sudėtingos, renginio dalyviai skirstėsi ne tik puikiai praleidę dieną, bet ir įgiję naujų žinių apie saugumą ir jo užtikrinimo priemones.

DSC_4226

Inga Juškevičiūtė

Nuotraukos – Vilniaus Gedimino Technikos Universiteto


Į viršų ↑
loading