Ralio „Aplink Lietuvą“ laimėtojams – Prezidento Gitano Nausėdos taurė

Rugpjūčio 28-ąją Kaune, Rotušės aikštėje, bus duotas startas tradiciniam raliui „Aplink Lietuvą 2020“, kurio dalyviai varžysis dėl garbingiausio trofėjaus kiekvieno sportininko kolekcijoje – Prezidento Gitano Nausėdos taurės.

Ženklina automobilių sporto pradžią

Šie raliai – seniausios automobilių sporto varžybos šalyje. Pirmasis ralis „Aplink Lietuvą“, kurio dalyviai varžėsi dėl Prezidento Antano Smetonos taurės, prasidėjo 1931 m. liepos 24 d.

Neatsitiktinai Lietuvos automobilių sporto federacija (LASF) jį laiko oficialia organizuoto automobilių sporto mūsų šalyje pradžia.

Per nuo tų atmintinų laikų prabėgusius bemaž devynis dešimtmečius keitėsi lenktynininkų kartos, keitėsi automobiliai, nesikeitė tik šio ralio rengėjas – Lietuvos automobilių klubas (LAK).

Dar anksčiau nei prestižinis ralis, 1926 m. įkurtas LAK – tikrasis FIA narys, organizavo ir dabar rengia visus ralius „Aplink Lietuvą“, kurių dalyviai tradiciškai varžosi dėl Lietuvos Respublikos Prezidento taurės.

Išbandymus atlaikiusi ralio istorija

Tačiau ilgametėje renginio istorijoje šių metų ralis „Aplink Lietuvą“ tebus tik 29-tasis.

Keturi tokie raliai įvyko prieškario Lietuvoje. 1940-ųjų vasarą, kai klubas jau buvo plačiai žinomas visoje Europoje, jo veikla staiga nutrūko. Nutrūko ir deramą tarptautinį pripažinimą išsikovojusio LAK organizuojami garsieji raliai Prezidento taurei laimėti.

Jie pakilo iš užmaršties lygiai po 65-ių metų, prabėgusių nuo pirmojo, kai kartu su šalies nepriklausomybės atkūrimu veiklą atkūrusio LAK pastangomis 1996 m. vėl buvo atgaivintas prestižinis ralis „Aplink Lietuvą“ Prezidento taurei laimėti.

Tad šiemetinis ralis bus 25-asis, po atgaivinimo rengiamas jau kasmet.

Didžiulio žiūrovų susidomėjimo ir palaikymo susilaukė kol kas vienintelį kartą šių ralių istorijoje, 1997 m., kartu su tituluočiausiu šalies ralio meistru Stasiu Brundza viename ekipaže važiavęs tuometinis šalies Prezidentas Algirdas Brazauskas.

Per tris dienas – 1080 kilometrų

Startavęs rugpjūčio 28-ąją Kaune, ralis „Aplink Lietuvą 2020“ rugpjūčio 30-ąją finišuos Vilniuje, S. Daukanto aikštėje, šalia prezidentūros.

Ten ir sužinosime kuriam ekipažui bus įteikta Prezidento Gitano Nausėdos taurė.

Ją žinoma, laimės greičiausieji, o trijų dienų 1080,1 km maratone prireiks ne tik greičio ar sėkmės, bet ir ištvermės. Ralio maršrutai drieksis beveik pagal perimetrą netoli šalies pasienio, o dalyvių poilsiui numatytos dvi nakvynės.

Nors organizatoriai dar nelinkę atskleisti detalaus ralio maršruto, tačiau žinoma, kad pirmosios dienos batalijos baigsis Druskininkuose, o antrosios – Kupiškyje.

Ko gero dalyviams bus sunkiausia antroji varžybų diena, kai jiems teks įveikti ne tik daug bendrojo  maršruto kilometrų, bet ir varžytis daugelyje greičio ruožų, specialių ir įvairių papildomų rungčių, kurių didžiuma drieksis žvyro danga.  

Gaubia prieškario aura

Nors raliai „Aplink Lietuvą“ – nemenkas išbandymas bet kuriam ekipažui, tačiau juose itin juntamas dalyvių draugiškumas, pagalba vienas kitam ir daugelis tų savybių, kuriomis šie raliai garsėjo dar prieškario metais.

Neatsitiktinai jo dalyviai už drąsą ir ryžtą yra pelnę Skęstančių gelbėjimo kryžių ir kitų įsimintinų apdovanojimų.

Paskutiniais metais raliai „Aplink Lietuvą“ garsėjo ir įvairiomis saugaus eismo akcijomis, lenktynininkų susitikimais su miestų, miestelių gyventojais ir kitais švietėjiškais renginiais.

„Gaila, tačiau šios irgi jau tradicija tapusios renginio dalies dėl galvą vėl keliančio klastingojo viruso šiemet esame priversti atsisakyti, – teigia ralį organizuojančio LAK prezidentas Rolandas Dovidaitis. – Tačiau mūsų planai ne žlunga, o tik atidedami belaukiant palankesnio momento. Tačiau išskirtinis renginio bruožas – atkakli, uždeganti kova – išliks, tad rugpjūčio pabaigoje per Lietuvą praūšiantis ralis taps didele, įsimintina švente ir jo dalyviams, ir žiūrovams“.

Dovidaitis kviečia žiūrovus arčiau trasų, kuriose vyks specialios rungtys, tačiau prašo išlaikyti visus atstumų ribojimo žmonių susibūrimo vietose ir kitus reikalavimus, taikomus tuo metu, kai vyks šis ralis.

Daug dalyvių, daug įskaitų.

Organizatoriai, jau pradėję priiminėti paraiškas, skelbia, jog dalyvių skaičių šiemet ribos iki 100, o laimės anksčiausiai pareiškę norą išbandyti save ir techniką per 1000 km maratone.

Ralyje dalyvaus sportininkai profesionalai ir mėgėjai, teisėjai, automobilių sporto veteranai ir kitų įskaitų dalyviai.

Tęsiama graži, drauge su atgaivintu raliu 1996-aisiais gimusi tradicija, kai kartu su visų kitų grupių dalyviais varžosi ir žmonės su negalia, kuriems būtent raliai „Aplink Lietuvą“ tapo vienintele tokia galimybe išbandyti jėgas. 

Renginį neabejotinai pagyvins ir didelį susidomėjimą keliantys istoriniai automobiliai, atskiroje įskaitoje varžysis dailiosios lyties atstovės.

Dovidaitis pasidžiaugė, kad šiemet ralio maršrutą vėl pasiryžo įveikti šalies kariai, kurie jėgas išmėgins kario-lenktynininko įskaitoje.

Pirmajam ralio „Aplink Lietuvą 2020“ ekipažui startas Kauno Rotušės aikštėje bus duotas rugpjūčio 28 d. 10 val., o jau po 12 minučių jis pradės kovas pirmojoje iš 25 varžybų programoje esančių greituminio slalomo rungčių.

Algimanto BRAZAIČIO nuotraukos

Ralio „Aplink Lietuvą 2020“ spaudos centras – Viešųjų ryšių agentūra „Visus Bonus“ 

El./paštas juozas.mazeikis@gmail.com

Tel.+370 612 93662


Į viršų ↑
loading